21. 5. 2019 Librantický DŮVTIP na výletě

Librantický DŮVTIP na výletě

           Dne 21. 5. 2019 jsme s dámským klubem DŮVTIP vyjely na výlet. Cílem byl zámek LOUČEŇ, který je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v České republice. Nejen proto, že je celoročně otevřen, ale prohlédnout si ho můžete i večer při svíčkách, s Bílou paní nebo při kostýmovaných prohlídkách. Na úkor informací o letopočtech se více dozvíte, jak vypadal život na zámku, kolik levobočků měl zámecký pán a kolik milenců zámecká paní a co všechno se špitá v podzámčí. 
           V areálu zámku je dvanáct zahradních labyrintů a bludišť v zeleni historických anglických parků. Dozvěděly jsme se, že je to první labyrintárium v Čechách a jediné v Evropě. Bludiště nám pan kastelán vřele doporučoval, prý je to místo vhodné nejen pro zamilované páry, ale i pro sensitivní babičky. Sice jsme všechny velmi citlivé a vnímavé, ale vymotat se z by bludiště nemuselo být tak lehké, jak se zdálo. Z toho nejmenšího bludiště si prostě pomůžete tím, že překročíte do druhé uličky, to ještě jde, ale to vzrostlé by bylo na celý den. A bylo více jak půl jedné a v restauraci „U Otomanských“ na nás čekali s obědem. Připravili nám výborného moravského vrabce se zelím a variací knedlíků.
         Dál jsme pokračovaly podle plánu. Směr Přerov nad Labem. A tam skanzen a zahradnictví. Z časových důvodů jsme začaly skanzenem. Už při vstupu bylo vidět, jak je vše upravené. Jen jsme to nemohly vidět celé, část byla totiž uzavřena, protože zde Zdeněk Troška natáčel pohádku „Ztracené pírko“. Díky tomu máme ale zase společné foto s pohádkovým princem! Zpřístupněna byla tedy jen hlavní část skanzenu. Nepopíšu všechno, jen pohled do čisťounké světnice, kde u stolu sedí pantáta a panímáma, děti, sousedé, na stole lahvinka zřejmě s bylinkovým likérem, pecen chleba v ošatce, dědeček s babičkou se ohřívají u kamen. Postavy jsou v životní velikosti a v jejích tvářích je milý úsměv. Tady snad i ten největší škarohlíd roztaje.
          Zahradnictví, které mělo být posledním zastávkovým místem před cestou domů jsme nestihly, ale cukrárna u školy otevřená byla. Aby ne! V pondělí lilo jako z konve a ve středu to samé. Co z toho plyne? No přece to, že v úterý byli andělé na výletě. Dali si v cukrárně kávičku, něco dobrého k tomu a byla poslední porada na téma MÓDNÍ PŘEHLÍDKA.
          Cesta domů se vždy zdá rychlejší než tam, poděkovaly jsme panu řidiči za bezpečnou jízdu no a těšíme se na další akci.
Fotky z výletu od paní Vlaďky Dohnalové najdete na tomto odkazu: https://www.rajce.net/a16094377.

                                                                                                                                Věra Koutníková